За домашнє насильство – за ґрати: кримінальна відповідальність за знущання у родині
Від початку 2019 року домашнє насильство в широкому розумінні як вид правопорушення вважається в Україні кримінальним злочином. Тобто, щоб покарати кривдника, тепер не потрібно чекати, поки він вб’є або вчинить тяжких побоїв жертві – за образи, приниження та економічний шантаж домашні тирани можуть опинитися за ґратами.
Не зважаючи на те, що фізичне та психологічне насильство у сім’ях відбувалось завжди, до 2019 року в Україні це за законом вважалося адміністративним правопорушенням. Тобто, за побої, приниження та образи кривдникам загрожувало покарання найчастіше у вигляді штрафу або громадських робіт.
Закон щодо протидії домашньому насильству, який передбачає кримінальну відповідальність, в Україні було ухвалено ще в 2017 році, проте остаточно він набув чинності тільки у січні цього року.
Перший в історії України вирок за домашнє насильство винесено на Миколаївщині у квітні цього року.
Протягом лютого 2020 року за психологічне насильство в сім’ї було притягнено до адміністративної відповідальності 2 жителів смт Тростянця. З даними громадянами проведено профілактичну роботу.
Наприкінці 2017 року в Україні був ухвалений закон, що вносить зміни до Кримінального кодексу України, покликані реалізовувати положення Конвенції Ради Європи про запобігання і боротьбу з насильством стосовно жінок і домашнім насильством.
Зокрема, до Кримінального кодексу занесено Статтю 126 "Домашнє насильство" та Статтю 151 "Примушування до шлюбу".
У 2018 році набули чинності окремі положення цього закону, тоді як остаточної чинності документ набув тільки на початку 2019 року.
До цього в Україні не існувало нормативно-правового терміну та кримінального злочину "домашнє насилля"; відповідні дії кваліфікували як адміністративне правопорушення.
Водночас, з метою закріплення основних напрямів реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству Верховна Рада ухвалила відповідний закон.
Відповідно до Закону України "Про запобігання та протидії домашньому насильству", домашнє насильство – це дії фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, скоєні в родині чи в межах місця проживання, які призводять до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.
У разі виникнення насильства над вами чи іншою особою ви можете звернутися за наступними телефонами:
Національна гаряча лінія із запобігання насильства – 0 800 500 335 або 386.
Відділ освіти, культури, медицини, спорту та соціального захисту Тростянецької селищної ради