Летківка
Летківка – центр територіальної громади, розташована на річці Нетека, за 6 км. від смт Тростянця. Через село проходить дорога обласного сполучення. Населення - 1575 чол. Громаді підпорядкований населений пункт- Северинівка (населення 1465 чол.)
Від чого походить назва села Летківки – невідомо. Але за переказами старих людей, колись воно називалося Липківка, очевидно від слова липа. Кажуть, що на цьому місці, де зараз центр села, був густий липовий ліс.
Згідно з переказами село Липківка виникло 370-373 років тому. Хоч в історії міст і сіл України, що була видана в 1972 році, зазначено, що село засноване у 18 ст. Засновниками села Липківки були три втікачі з Галичини, які, шукаючи порятунку від гніту і покріпачення польською шляхтою, втекли на південний схід України в так зване «дике поле», вони називали себе козаками, тобто вільними людьми.
У першій половині 17ст. Липківка багато разів переходила від одного власника до іншого, мешканці її були кріпаками графа Потоцького. 1649 року село ввійшло до складу Брацлавського повіту.
У 1882р. в с. Летківка була вперше відкрита церковно-приходська школа, яка була розміщена в звичайній селянській хаті. А вже в 1897 році на кошти самих жителів села, які зібрали 1300 крб. був збудований будинок школи на одну класну кімнату і квартиру вчителя. Земство виділило на це будівництво лише 400 крб.
У липні 1914 року розпочалася перша світова війна, на яку було забрано багато жителів села Летківки. Майже половина їх загинула на фронтах світової війни. Все працездатне населення села було мобілізоване на копання окопів в районі Підволочиська.
В березні 1918 року на Україну вступило 430 тисяч німецьких та австрійських військ, які також окупували і с. Летківку.
У 1920р. почали утворюватися комітети незаможних селян.
В 1928році в с. Летківка було побудовано сільський клуб, де вечорами збиралася молодь.
В 1924-1925 рр. в с. Летківка створився колгосп, але більшість селян не хотіла вступати до нього. Непосильні хлібоздачі розорили село. Вже в 1931р. спеціальні бригади забирали в селян останнє зерно. Село залишилося без хліба.
Весною 1933 року почався голод.
Не оминули Летківку та Северинівку репресії 1937-38 років –було репресовано 18 чол.
22 червня 1941 року нацистська Німеччина несподівано напала на нашу країну. 21 липня 1941 року німецькі окупанти захопили Летківку і Северинівку.
Під час окупації в селі Летківка в приміщенні сільського клубу відкрили церкву. В початковій школі викладали закон божий, примушували вчити румунську мову, прославляти генерала Антонеску.
13 березня 1944року село було визволене від німецьких окупантів.
І ось настав радісний і сумний День Перемоги – 9 травня 1945 року.
В цій страшній війні загинув 321 житель обох сіл. В центрі села на честь їх ратного подвигу споруджено пам′ятник, а на гранітних плитах викарбувані їхні безсмертні імена.
Розорене війною сільське господарство ще більше було підірване засухою. 1946 рік відкинув ще далі назад зруйноване під час війни сільське господарство.
У 1961році колгосп «Перемога» с. Летківки спеціалізується по відгодівлі свиней та виробництву молока.
В ці роки в селі Летківка і Северинівка працювали восьмирічні школи, 2 бібліотеки, медпункт, дитячі ясла в пристосованих приміщеннях.
В 1973році в селі було збудовано господарським способом середню школу. Двері нової школи символічним ключем відкрили першокласники.
1986 рік. Село красується новими будовами. Побудований автотранспортний двір з спортивним комплексом і контора с/г підприємства. В селі Северинівка побудований медпункт і сільська бібліотека. Споруджений сільський стадіон.
1 грудня 1991 року більшість жителів села висловились за незалежність України.
В 1996 році згідно Указу Президента України Л.Д.Кучми про реформування с/г підприємств на базі КСП було створено АКПП «Перемога».
На даний час на території Летківської громади знаходяться два медпункти, дві бібліотеки, середня загальноосвітня школа ɪ -ɪɪɪ ст.(директор Усенко О.І.), дитячий садок (завідуюча Пишнюк Ж.О.), швейна майстерня, будинок обрядових подій, обладнано сільський стадіон. На базі АКПП «Перемога» діє спортивно – оздоровчий комплекс, в селі функціонують 16 торгових точок, аптека, ветаптека, автомагазин. На території громади є дві діючих православних церкви.
15 серпня 2015 року в с. Летківка було відкрито пам′ятник Т.Г.Шевченку на зібрані кошти від небайдужих жителів сіл Летківка та Северинівка.
З 2014 року почалась реформа децентралізації, у зв’язку з якою села Летківка та Северинівка у 2020 році увійшли до складу Тростянецької територіальної громади.