День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни
Щороку 14 травня Україна відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Ця пам’ятна дата була встановлена Верховною Радою України у 2021 році, щоб вшанувати неоціненний внесок тих, хто в найтемніші часи виявив надзвичайну мужність, ризикував власним життям та життям своїх близьких заради порятунку євреїв від нацистського геноциду – Голокосту.
Голокост став однією з найжахливіших трагедій в історії людства, забравши мільйони життів. На окупованих нацистами територіях України єврейське населення зазнало тотального знищення. Проте, навіть в умовах смертельної небезпеки, знаходилися українці, які не залишилися байдужими до чужого горя. Вони надавали притулок, ділилися останнім шматком хліба, допомагали з документами, переховували у своїх домівках, монастирях та навіть на сільськогосподарських угіддях.
Ці хоробрі чоловіки та жінки, керуючись виключно загальнолюдськими цінностями та покликом серця, рятували євреїв, часто не знаючи їх раніше. Їхні імена золотими літерами вписані в історію Праведників народів світу – почесного звання, яке надається Державою Ізраїль неєвреям, які рятували євреїв під час Голокосту. За даними ізраїльського меморіалу Яд Вашем, понад 2600 українців удостоєні цього високого звання, і Україна посідає одне з провідних місць у світі за кількістю Праведників. Проте, справжня кількість рятівників є значно більшою, адже багато історій порятунку досі залишаються невідомими.
У цей День пам’яті ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю тих, хто проявив неймовірну людяність та відвагу в найтемніші часи. Пам'ять про їхній подвиг – це не просто данина минулому, а важливий урок для сьогодення та майбутнього.