Увага – сарана!
Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області інформує:
в окремих районах Запорізької області та локально на південному заході Одеської області спостерігається збільшення чисельності небезпечного шкідника — перелітної сарани (Locusta migratoria).
На території Вінницької області поширення цього шкідника поки що не зафіксовано. Однак у зв’язку з посушливою погодою існує реальна загроза його поширення. Тому необхідно вжити профілактичних заходів, зокрема провести обстеження сільськогосподарських та інших угідь.
Згідно з частиною другою статті 18 Закону України «Про захист рослин», усі підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, а також громадяни зобов’язані систематично обстежувати посіви, насадження, сховища тощо та у разі виявлення шкідників повідомляти про це відповідні державні органи.
Рекомендації для підприємств, громад та землекористувачів:
-
організувати обстеження неорних земель, багаторічних трав, пасовищ поблизу посівів;
-
у разі виявлення сарани негайно повідомити державних фітосанітарних інспекторів або управління фітосанітарної безпеки за телефоном (0432) 65-91-50.
Проведення заходів зі знищення сарани рекомендується за чисельності:
-
личинок перелітної (стадної) сарани: 2–5 екз./кв. м,
-
нестадних видів: 10–15 екз./кв. м.
Захист посівів починають при масовій появі личинок І віку. Найефективніше знищувати сарану в III–IV віці розвитку личинок. Рекомендовано використовувати інсектициди на основі діючих речовин: лямбда-цигалотрин, тіаметоксам, люфенурон, альфа-циперметрин, хлорпірифос, циперметрин тощо. Перелік дозволених препаратів розміщено у Державному реєстрі пестицидів на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України:
https://mepr.gov.ua/upravlinnya-vidhodamy/derzhavnyj-reyestr-pestytsydiv-i-agrohimikativ-dozvolenyh-do-vykorystannya-v-ukrayini/
Обробку посівів слід проводити вранці або ввечері, коли комахи перебувають на рослинах. Кулігу (скупчення личинок) обробляють на відстані 200–250 м від її передньої межі, охоплюючи її по спіралі, з запасом у ширину.
Під час обробки необхідно:
-
дотримуватись інструкцій щодо використання засобів захисту рослин;
-
забезпечити збереження бджіл та інших корисних комах;
-
дотримуватись Державних санітарних правил ДСанПіН 8.8.1.2.001-98;
-
виконувати Інструкцію з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл.
Обов’язково потрібно завчасно повідомляти про час та місце проведення обробки сусідні громади у визначеному законодавством порядку. Найкращі результати дає співпраця між громадами, сільськогосподарськими підприємствами та мешканцями.
Після обробки із застосуванням пестицидів забороняється випас худоби та птиці на відповідних територіях і суміжних з ними. Бджолярі мають заздалегідь вжити заходів, аби уникнути отруєння бджіл. У межах населених пунктів обробки проводяться лише з дотриманням п. 6.11 ДСанПіН 8.8.1.2.001-98.
Додаткова інформація:
Сарана — поліфаг, що пошкоджує всі зелені рослини, особливо злакові культури (кукурудзу, просо, сорго, пшеницю), а також очерет, пирій тощо. Імаго та личинки поїдають листя, стебла та насіння. За масового розмноження личинки утворюють щільні скупчення — куліги, а дорослі особини можуть перелітати на великі відстані (до 300 км за добу на висоті 600 м).
1000 особин на 1 кв. м здатні знищити до 30 кг рослинної маси.
У разі виявлення сарани на присадибних ділянках мешканцям слід проводити обробку побутовими оприскувачами препаратами, дозволеними для використання населенням.